Wspomnienia z Panamy

ŚDM w Panamie już za na nami. Pielgrzymi już wrócili i wspominają to co przeżyli. Dziękujemy Przemkowi za Jego relację z przeżywania tych dni 🙂 Serdecznie zapraszamy do lektury 🙂

Szczęść Boże

Chciałem podzielić się doświadczeniem udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie.

Po zakończeniu ŚDM w Krakowie bardzo chciałem pojechać na kolejne do Panamy to marzenie udało mi się zrealizować i wybrałem się tam z grupą z Nowej Huty.

Pierwszy tydzień spędziliśmy na Dniach w Diecezji moja grupa jaki i większość grup z Archidiecezji Krakowskiej była w diecezji Chitre w parafii p.w Św. Michała Archanioła w Monagrillo. Rodziny które nas przyjmowały, wolontariusze którzy nam pomagali każdego dnia pobytu tam jaki i zwykli ludzie których spotykaliśmy byli dla nas bardzo życzliwi, pomocni i uśmiechnięci. Każdy dzień był wcześniej zaplanowany w pierwszych dniach mieliśmy okazje poznać zwyczaje i codzienne życie tutejszych ludzi byliśmy między innymi w piekarni, fabryce sera, u rodziny która ma plantacje trzciny cukrowej i innych miejscach. Codziennie uczestniczyliśmy we Mszy Św. a także mieliśmy poranne modlitwy w kościele gdzie również śpiewem i tańcem modliliśmy się. W trakcie naszego pobytu był zorganizowany koncert kultury Panamskiej, piękna i niezwykle kolorowa parada ulicami miasta gdzie prezentowano tańce i stroje Panamskie, był również wieczór kultury Polskiej gdzie to my prezentowaliśmy Panamczykom naszą kulturę. Ciekawym dniem dla mnie była Niedziela tuż przed naszym wyjazdem do stolicy która była Dniem z rodziną kiedy to oni organizowali nam dzień zabierając nas gdzieś i spędzając ten czas wspólnie.

W drugim tygodniu byliśmy już w stolicy gdzie zakwaterowanie mieliśmy w szkole w starej części miasta. W ciągu tygodnia zwiedziliśmy Kanał Panamski, ruiny starego miasta (Panama Viejo) i inne miejsca. 23 stycznia była zorganizowana Msza Św. i spotkanie Polskie dla wszystkich pielgrzymów z Polski. Pozostałe dni były do siebie podobne w godzinach porannych mieliśmy katechezy z Biskupami natomiast po południu i wieczór braliśmy udział w wydarzeniach centralnych i w festiwalu młodych. Dwa tygodnie spędzone w Panamie były dla mnie niezwykłą przygodą czasem pięknym i radosnym który zapamiętam chyba do konica życia. Polecam i zachęcam każdego młodego człowieka bo warto do udziału w kolejnych Światowych Dniach Młodzieży które odbędą się tym razem w Lizbonie w 2022 roku.

Pozdrawiam Przemek